larmelДавно те було. Ще під час плейстоценових зледенінь, унаслідок повороту дельти Дніпра на південний захід, поступово сформувалася широка рівнина у формі великого трикутника. Вершина останнього розмістилася в районі м. Каховки. Його довгим західним ребром став лівий берег дельти Дніпра та Дніпровського лиману, а коротке східне ребро пролягло приблизно лінією від Каховки до с. Олександрівка, що знаходиться біля Перекопської затоки. Основою ж цього трикутника стало морське узбережжя від устя Дніпровського лиману і майже до Кримського півострова.

У науковій літературі ця територія за особливостями свого геологічного минулого і геоморфології отримала назву Нижньодніпровської давньодельтової рівнини. На відносно невеликій території тут гармонійно поєдналися низка мальовничих ландшафтів: безкраї степи Дикого Поля, мереживо піщаного степу та дубово-березових-осикових гаїв Олешських пісків, вологі вільшняки та плавні лівого берега дельти Дніпра, солончаки приморської частини, морське узбережжя, мілководні затоки та піщано-черепашкові алювіальні коси і острови.

Багата природа цього краю завжди приваблювала людину — її поселення відомі тут вже з доби мезоліту та неоліту. Попри те, що цей край люди населяли здавна, його природа довго залишалася у первісному стані. Однак, вже на початку XIX ст. він зазнав кардинального перетворення. Унаслідок перевипасу та вирубування лісів був практично знищений корінний ландшафт Олешських пісків. Трохи пізніше степові простори розорали під вирощування сільськогосподарських культур. Невеличкі ділянки, які збереглися у порівняно природному стані, зусиллями видатних романтиків-природознавців у 1927 р. вдалося заповідати, створивши Надморські заповідники. Від заснування останніх, власне, і веде свою історію Чорноморський біосферний заповідник, місією якого є збереження природних екосистем цього регіону.

Цей сайт, започаткування якого приурочене до 90-річного ювілею Чорноморського біосферного заповідника, присвячений власне заповіднику, його природі, історії та історії краю. Тут будуть згадані люди, яким завдячуємо створенню і становленню заповідника, які присвятили життя збереженню та вивченню заповідних природних комплексів. Не будуть забуті, однак, і ті прикрі сторінки історії, коли заповідник, як ключову наукову природоохоронну інституцію у регіоні, намагалися ослабити чи навіть знищити.

Пошук по сайту

Часті питання (ЧаПи)

Календар

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Посилання

Офіційний веб-сайт Національної академії наук України

Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України

Стежте за оновленнями сайту у фейсбуку

Профіль автора сайту у фейсбуку