ВІДКРИТИЙ ЛИСТ
науковців і працівників відділу еколого-просвітньої роботи Чорноморського біосферного заповідника НАН України до уповноважених органів державного управління в галузі організації, охорони та використання природно-заповідного фонду, Національної академії наук України, наукової ради з проблем заповідної справи і діяльності заповідників при ВЗБ НАН України, комітету Верховної ради з питань екології, Національного комітету МАБ ЮНЕСКО, громадських екологічних та правозахисних організацій, до всіх небайдужих громадян України

 

Чорноморський біосферний заповідник НАН України (далі — ЧБЗ) — одна з найстаріших і найцінніших природоохоронних територій України. Він був створений 14 липня 1927 року Постановою РНК УРСР „Про утворення надморських заповідників по берегах Чорного i Азовського морів“. З 1958 року підпорядкований Національній академії наук України. У 1985 році включений до Світової мережі біосферних заповідників. Головним завданням ЧБЗ є збереження його унікальних природних комплексів, а також вивчення основних природних процесів і явищ, які в них відбуваються. Природні комплекси заповідника завдяки надзвичайному багатству ландшафтів, флори та фауни мають велике наукове та природоохоронне значення. Акваторії в межах ЧБЗ — Тендрівська та Ягорлицька затоки, — складно поєднуючи унікальні зональні й азональні компоненти, не мають рівних у Чорноморсько-Азовському регіоні за своєю екологічною та природоохоронною цінністю. Згідно Рамсарської конвенції (1975) вони включені до мережі водно-болотних угідь міжнародного значення.

Заповідник — науково-дослідна установа, важлива база для навчання майбутніх фахівців і центр екологічної освіти в регіоні. Природні властивості ЧБЗ високо оцінені міжнародною науковою спільнотою та освітянськими установами.

У 2017 році Міноборони України двічі провело навчальні стрільби з важкого озброєння по території біосферного заповідника на острові Тендра, незважаючи на наявність військового полігону в межах незаповідної частини острова. Факт обстрілів ЧБЗ висвітлювався в інформаційних повідомленнях УНІАН1, на офіційному сайті МБО „Екологія-Право-Людина“ та в соціальних мережах2. Розуміючи важливість випробувань, які проводяться підрозділами Міноборони, заповідник у 2016 році дав згоду на розташування полігону в незаповідній частині півострова Ягорлицький Кут (протокол засідання НТР від 04 серпня 2016 р. № 6). При цьому нам надавалися чіткі гарантії, що стрільби будуть проводитися виключно над акваторією відкритого моря, за межами заповідних територій та акваторій. Ці гарантії систематично порушуються організаторами стрільб. Такі дії Міноборони суперечать Законам України „Про природно-заповідний фонд України“, „Про Основні засади (стратегію) державної екологічної політики України на період до 2020 року“, „Про участь України в Конвенції про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення, головним чином як середовище існування водоплавних птахів“, „Про Червону книгу України“, „Про охорону навколишнього природного середовища“, „Про екологічну мережу України“, розпорядженням Кабміну України „Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми збереження біорізноманіття на 2005–2025 роки“, „Про схвалення Концепції Загальнодержавної програми розвитку заповідної справи на період до 2020 року“, іншим законодавчим актам України та міжнародним угодам і є умисним пошкодженням природно-заповідного фонду, а отже кваліфікуються як порушення, відповідальність за які передбачена статтею 252 Кримінального Кодексу України.

Науковці та співробітники відділу еколого-просвітньої роботи (ЕПР) Чорноморського біосферного заповідника НАН України занепокоєні анонсованими обстрілами1 не тільки заповідної території острова Тендри, але й материкової частини заповідника, зокрема ділянки ЧБЗ „Ягорлицький Кут“, де зберігається практично єдиний осередок західного варіанту причорноморського степу та існують еталонні природні угруповання. У Тендрівській і Ягорлицькій затоках Чорного моря, що омивають Ягорлицький півострів, знаходяться острови, на яких гніздяться пелікан рожевий, косар, нерозень, пухівка, крех середній, пісочник морський, чоботар, кулик-сорока, мартин каспійський, крячки каспійський і малий — види, занесені до Червоної книги України. Ці острови є практично єдиним місцем масового гніздування птахів у Північно-Західному Причорномор'ї з найсуворішим заповідним режимом. Крім того, на територіях, по яких проводяться (і плануються) стрільби, розташовані стаціонарні будівлі та споруди заповідника (польові бази), постійно знаходиться охоронний і технічний персонал, періодично перебувають науковці.

Ми наголошуємо, що незаконні випробувальні обстріли територій і акваторій ЧБЗ є руйнівними для природних екосистем заповідника, загрожують збереженню унікальних природних комплексів Північного Причорномор’я і є неприпустимими.

Науковці та співробітники відділу ЕПР ЧБЗ звертаються до всіх уповноважених державних установ, зацікавлених громадських організацій і небайдужих громадян із проханням підтримати наше звернення щодо неприпустимості обстрілів територій і акваторій Чорноморського біосферного заповідника НАН України та спільними зусиллями припинити порушення заповідного режиму ЧБЗ з боку Міноборони України.

 

Пров. н. с., к.б.н, с.н.с. О. Ю. Уманець
С.н.с., к.б.н., доцент З. В. Селюніна
С.н.с., к.г.н. Д. О. Черняков
Н.с., к.б.н. Ю. О. Москаленко
Н.с. М. І. Ніточко
Н.с. П. В. Ткаченко
Пров. інж. С. О. Плющ
Зав. відділу ЕПР Л. І. Бахтіарова
Пров. інж. відділу ЕПР С. С. Уманець
Інж. відділу ЕПР В. О. Леонтьєв

 

1 - https://ecology.unian.ua/naturalresources/2319301-ekologi-zayavlyayut-pro-nezakonni-viyskovi-viprobuvannya-ta-obstrili-u-chornomorskomu-biosfernomu-zapovidniku-foto.html

2 - http://epl.org.ua/announces/dyrektor-chornomorskogo-biosfernogo-zapovidnyka-dozvolyv-pidirvaty-raketu-v-zapovidnij-zoni/

   http://epl.org.ua/announces/vijskovi-znovu-nezakonno-obstrilyaly-ob-yekt-yunesko/

   http://epl.org.ua/announces/epl-zvernulos-do-petra-poroshenka-z-vymogoyu-zaboronyty-vijskovym-rozstrilyuvaty-zapovidnyky/

Відкритий лист щодо незаконних обстрілів Чорноморського біосферного заповідника

Відкритий лист щодо незаконних обстрілів Чорноморського біосферного заповідника

Пошук по сайту

Часті питання (ЧаПи)

Календар

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Посилання

Офіційний веб-сайт Національної академії наук України

Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України

Стежте за оновленнями сайту у фейсбуку

Профіль автора сайту у фейсбуку