27 березня науковці і працівники відділу еколого-просвітньої роботи Чорноморського біосферного заповідника НАН України оприлюднили відкритий лист щодо незаконних обстрілів Чорноморського біосферного заповідника. Цей лист отримав підтримку від Екологічної групи „Печеніги“, Біосферного заповідника „Асканія-Нова“ імені Ф.Е. Фальц-Фейна, Дунайського біосферного заповідника НАН України, Національного природного парку Гуцульщина, ГО „Еко-Черемош“ тощо. Багато громадян підтримали нас численими репостами та коментарями у соцмережах.

Втім, така реакція все ж не була одностайною. Зокрема висловлювалися думки, що країні, яка знаходиться у жорсткому протистоянні з агресором, вкрай необхідно нарощувати свій військовий потенціал і у питаннях випробування новітніх зразків зброї можна поступитися дотриманням законності, оскільки в Україні буцімто відсутні інші території, де можна здійснювати подібні випробування. Однак, перспективи демократичних прагнень є вкрай кепськими для суспільства, у якому нормальним вважається, що мета може виправдовувати засоби. Якщо законом можна визначити чітку межу між законним і незаконним, то межа у припустимості незаконного відсутня. Тоді, у цьому сенсі, немає принципової різниці між незаконними обстрілами ділянок заповідника і, скажімо, „дахуванням“ правоохоронними органами рибного та креветкового браконьєрства, рейдерським „віджимом“ урожаю у сільгоспвиробника, чи, нарешті, побиттям поліціянтом громадянина гумовим кийком по голові.

Важливим фактором забезпечення підвищення обороноздатності країни є зовнішньополітичний вектор України на інтеграцію в НАТО. Цей шлях буде успішним тільки у випадку виконання країною реформування сектору безпеки і оборони України відповідно до стандартів і рекомендацій Альянсу. 28 березня 2018 р. був підписаний Указ Президента України № 89/2018 „Про затвердження Річної національної програми під егідою Комісії Україна – НАТО на 2018 рік“, в якому серед іншого Україна декларує, що екологічна безпека є важливою складовою системи національної безпеки України, яка забезпечує захищеність життєво важливих інтересів суспільства, довкілля від реальних або потенційних загроз, що створюються антропогенними чи природними чинниками. Цією програмою Україна зобов’язується впроваджувати передовий досвід держав – членів НАТО у сфері екологічної безпеки з метою відновлення деградованих земель, що перебувають у користуванні Міністерства оборони України, та щодо створення природоохоронних об'єктів на земельних ділянках, що перебували у користуванні Міністерства оборони України, а також здійснювати заходи з охорони навколишнього природного середовища та забезпечення екологічної безпеки під час повсякденної діяльності військ.

До всього, аж ніяк не можна стверджувати, що в цьому регіоні немає де більше випробовувати озброєння. У 2000-х роках на етапі погодження розширення заповідника Міноборони не погодило заповідання і залишило за собою дві ділянки на острові Тендра площею близько 240 га та 305 га (див. рис. 1). Наразі ці ділянки використовуються в якості полігонів. З урахуванням того, що для випробувань була використана дистальна частина мису Білі Кучугури площею не більше 200 га, площі згаданих полігонів є цілком достатні для стрільб такого роду. Більше того, зважаючи на важливість подібних випробувань у тих умовах, які склалися для нашої країни, науково-технічна рада Чорноморського біосферного заповідника у 2016 р. на запит Міноборони погодила розташування полігону в незаповідній частині півострова Ягорлицький Кут (протокол засідання НТР від  04 серпня 2016 р. № 6) (рис.1, 2). Це рішення для нас було дуже непростим, адже незаповідна частина півострова (наразі вже військовий полігон загальною площею 3771,638 га; кадастровий номер 6522383400:04:001:1117) теж є цінною у природоохоронному відношенні і Чорноморський біосферний заповідник до цього неодноразово намагався включити цю ділянку до складу заповідника як мінімум у статусі буферної зони.

Рис. 1. Схема розташування військових полігонів в районі Чорноморського біосферного заповідника Військові полігони в районі Чорноморського біосферного заповідника

 

Рис. 2. Військовий полігон на півострові Ягорлицький Кут (скрін з Публічної кадастрової карти України) Військовий полігон на півострові Ягорлицький Кут (скрін з Публічної кадастрової карти України)

 

Є ще один важливий момент. Кожному є зрозумілим, що багато чого в рамках випробування нових зразків озброєнь має прямий стосунок до секретної інформації. Саме про це говорить Стаття 8 Закону України „Про державну таємницю“. Але ця ж стаття 8 чітко говорить і те, що до державної таємниці не може бути віднесена інформація про незаконні дії державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових і службових осіб. Таким чином, дії службових осіб, які приймали рішення про незаконні випробування важкого озброєння на території біосферного заповідника, вступають у суперечність із дотриманням режиму секретності і мають кваліфікуватися як пряме порушення Закону України „Про державну таємницю“.


Закон України „Про державну таємницю“ (витяг)

Стаття 8. Інформація, що може бути віднесена до державної таємниці

До державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація:

1) у сфері оборони:
...
про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;
...
Не відноситься до державної таємниці інформація:
...
про незаконні дії державних органів, органів місцевого самоврядування та їх посадових і службових осіб;
...

Пошук по сайту

Часті питання (ЧаПи)

Календар

Січень 2022
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Посилання

Офіційний веб-сайт Національної академії наук України

Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України

Стежте за оновленнями сайту у фейсбуку

Профіль автора сайту у фейсбуку